Top
OPÄŤ K DISPOZÍCII - PONDELOK AŽ NEDEĽA od 10:00 do 20:00
Kde nás nájdete Kde nás nájdete

Kde nás nájdete

Vstup do centra je priamo z parkoviska (1x od Studenej ulice a 1x od kruhového objazdu za budovou) alebo cez 2 interiérové vstupy, ktoré predstavujú priame napojenie na Shopping Palace.


Ako sa k nám dostať Ako sa k nám dostať

Ako sa k nám dostať

Električka č. 4 a autobusové linky: 56, 57, 65, 153, 525

Parkovanie Parkovanie

Parkovanie

Parkovanie možné na vonkajšom parkovisku alebo pod budovou, celkovo je k dispozícii 778 parkovacích miest.

Facebook Facebook
Instagram Instagram
Krbové kachle – Čo potrebujete vedieť pred ich inštaláciou?

Krbové kachle – Čo potrebujete vedieť pred ich inštaláciou?

Skôr, ako si domov priveziete krbové kachle, pripravte svoj domov na ich príchod. Budú potrebovať nielen správne a bezpečné miesto, ale aj vhodný komín. Už bol u vás kominár? A viete, či budete potrebovať revíznu správu?

Správna inštalácia krbových kachlí je nielen otázkou bezpečnosti, ale aj ich správneho fungovania. Poradíme vám, na čo by ste si mali dať pozor, aby ste si mohli naplno vychutnať ich príjemné teplo a nižšie účty za energie.

Kam umiestniť krbové kachle?

Najideálnejšie miesto na umiestnenie kachlí je v blízkosti komínového odťahu. V prípade, ak nemáte komín v dome, môžete dymovod vyviesť aj von a namontovať ho na fasádu. Takýto komín sa najčastejšie vyrába z nerezovej ocele.

Kachle by sa mali nachádzať minimálne 20 centimetrov od steny a v dostatočnej vzdialenosti od nábytku. Miestnosť, kde budú kachle, by mala byť dobre vetraná.

Ak bývate v novostavbe s plastovými oknami, pouvažujte aj nad externým prívodom vzduchu. Vďaka nemu budú kachle odčerpávať kyslík z vonkajšieho prostredia a nie z obytnej miestnosti.

Začnite od podlahy

Kachle môžete v podstate umiestniť na akýkoľvek interiérový povrch. Ideálne by ním mala byť dlažba. V prípade horľavých povrchov, akými sú koberce, plávajúce podlahy alebo linoleum, musíte kachle podložiť.

V rodinných domoch sa zvyčajne využíva sklenená doska. Na chalupe si vystačíte aj s kovovou. Doska by mala byť, samozrejme, väčšia ako samotné kachle. Vpredu by mala presahovať minimálne pol metra a po bokoch aspoň 30 centimetrov.

Je môj komín vhodný na napojenie dymovodu?

Stav komína výrazne ovplyvňuje celú inštaláciu kachlí. Mali by ste ho poznať ešte skôr, ako si kachle kúpite. V tomto vám pomôže revízny technik komínov, ktorý vie posúdiť súčasný stav komína. Povie vám aj to, či môžete vybrané kachle napojiť na svoj komín.

Šikovný kominár si všimne aj to, čo by ste vy prehliadli. Napríklad ťah vášho komína ovplyvňuje aj miesto, kde je dom postavený alebo vysoké budovy v jeho bezprostrednej blízkosti.

Kachle sa napájajú na komín pomocou dymovodu, ktorý má priemer približne 130 až 150 milimetrov. Niektoré kachle sú náročnejšie na ťah, iné menej. Väčšina krbových kachlí potrebuje na bezproblémové horenie ťah komína najmenej 12 pascalov. Na jeho dosiahnutie potrebujete podľa vyhlášky minimálne päť a pol metra účinnej výšky komína. To znamená, od miesta napojenia krbových kachlí.

Kachle ako hlavný zdroj vykurovania

Ak ste sa rozhodli pomocou kachlí vykurovať celý dom, budete potrebovať odbornú pomoc. Pri takomto type kachlí už potrebujete viac ako len dymovod a komín. Je potrebné urobiť aj teplovzdušné rozvody alebo správne napojiť kachle s teplovodným výmenníkom a akumulačnou nádržou. Tá slúži na uchovávanie prebytočného tepla.  Takáto inštalácia je finančne náročnejšia a patrí do rúk odborníka, ktorý vám vypracuje aj konečnú revíziu.

Kedy je potrebná revízna správa?

Každý, kto využíva komín by si ho mal dať pravidelne skontrolovať. Revíznu správu vám slovenské zákony neprikazujú. Reálne ju budete potrebovať iba pri novostavbe alebo v prípade, ak si chcete dať dom poistiť.

Na druhej strane myslite na to, že kontrola komína nie je len o papieri a pečiatke, ale o bezpečnosti vás a celej vašej rodiny.