Top
OPÄŤ K DISPOZÍCII - PONDELOK AŽ NEDEĽA od 10:00 do 20:00
Kde nás nájdete Kde nás nájdete

Kde nás nájdete

Vstup do centra je priamo z parkoviska (1x od Studenej ulice a 1x od kruhového objazdu za budovou) alebo cez 2 interiérové vstupy, ktoré predstavujú priame napojenie na Shopping Palace.


Ako sa k nám dostať Ako sa k nám dostať

Ako sa k nám dostať

Električka č. 4 a autobusové linky: 56, 57, 65, 153, 525

Parkovanie Parkovanie

Parkovanie

Parkovanie možné na vonkajšom parkovisku alebo pod budovou, celkovo je k dispozícii 778 parkovacích miest.

Facebook Facebook
Instagram Instagram
5 vecí, ktoré by ste vášmu drevenému stolu nemali robiť

5 vecí, ktoré by ste vášmu drevenému stolu nemali robiť

Máte alebo plánujete si zaobstarať drevený stôl? Dobre si zapamätajte, na čo si dať pri jeho používaní pozor, aby vám vydržal krásny čo najdlhšie.

Prírodné materiály sú dnes v trende. Návrat masívneho dreva vnáša do našich interiérov kus prírody, istú „zemitosť“ a krásnu vôňu. Zvlášť obľúbené sú veľké drevené stoly, ktoré sa počas dňa neraz stávajú centrom rodinného života.

Spoločne pri nich jeme, rozprávame sa, pripravujeme jedlo, koláče a medovníky, deti sa hrajú, robia si úlohy… Ak sa rozhodnete pre drevený stôl alebo aspoň drevenú masívnu dosku, napríklad na kovových nohách, poradíme vám, čomu sa vyvarovať, aby ste nepoškodili jeho osobitú krásu.

Ide o prírodný materiál, ktorý má svoje špecifiká. Je dobré ich spoznať a podľa toho sa k tomuto materiálu aj správať. Už pri kúpe sa zaujímajte o povrchové ošetrenie dreva. Zvyčajne platí, že čím prírodnejšie je, tým háklivejší je samotný povrch.

Pýtajte sa aj na bežnú starostlivosť a tiež na to, či je po čase nutná opätovná renovácia ochranných povrchových vrstiev. V každom prípade si ale zapamätajte týchto 5 vecí, ktoré svojmu stolu nikdy nerobte.

1. Ani kvapka vody

Drevo, ak nie je ošetrené vodeodolným povrchovým náterom, je veľmi citlivé na pôsobenie vody a vysokej vlhkosti vzduchu. Voda do tohto materiálu vsakuje, následkom čoho drevo zväčšuje svoj objem, v najhoršom prípade trvale zmení i svoj konečný tvar. I keď toto je zrejme pri drevenom stole málo pravdepodobné, reálne hrozí, že ak vodu hneď do sucha neutriete, na povrchu ostanú nepekné škvrny.

Preto pozor na každú kvapku vody, či už bude na pohároch, zospodu hrncov, alebo sa vyleje pri nalievaní tekutín. Všetko, čo položíte na stôl, musí byť jednoducho suché.

stôl z masívu

2. Stolová doska nie je krájacia doska

Možno to tiež poznáte: sedíte pri stole, jete a ešte si chcete odkrojiť kúsok syra alebo salámy, no nechce sa vám postaviť a ísť po dosku na krájanie. A tak sa rozhodnete trošku riskovať a danú vec odkrojiť priamo na stole. Ste presvedčení, že si dáte pozor a nič sa nestane.

Lenže pri zatlačení nožíkom na tvrdšie potraviny sa často stane, že neustrážite silu tlaku a nôž svoje ostrie zatne aj do povrchu. Vytvorí sa ryha, povrch je poškodený.

V ryhe sa neskôr môžu zachytávať mikronečistoty a voda, ktorá kvapne na stôl. Prebrúsenie v tej chvíli nemá zmysel, zotreli by ste aj okolitý lak a ten ťažko na malom mieste nahradíte rovnakým ako z výroby. Ak sa rýh nazbiera viac, oplatí sa zavolať stolára, ktorý celý povrch prebrúsi a opätovne ošetrí.

bombo drevený jedálenský stôl

3. Horúci pekáč na drevený stôl nepatrí

Áno, drevo je dobrý izolant. Možno ste zvyknutí používať dosku na krájanie aj pod horúce hrnce a pekáče. Pri extra vysokej teplote však môže teplo z povrchu pekáča mierne zmeniť farbu dreva, čiže „spáliť“ ho.

Navyše, povrch dosky na krájanie je v porovnaní s doskou stola neošetrený. Ako bude reagovať lak či iný povrchový prostriedok, použitý ako finálna ochrana dreva, ťažko predpokladať. Rozhodne však nie je určený na odolávanie vysokým teplotám.

hulsta drevený stôl

4. Preč s trvalým prestieraním

Kým finálne úpravy dreveného nábytku, určeného do exteriéru, zahŕňajú ochranu voči UV žiareniu, v interiéri sa výrobcovia zameriavajú na iné veci. Je otázne, nakoľko je povrch dreveného stola odolný voči slnečnému žiareniu.

Čo vlastne hrozí? Zmena farby. Tmavé drevo pod vplyvom slnečného žiarenia bledne a povrch exteriérového nábytku nakoniec získava sivú patinu. Sivý povrch síce v interiéri nehrozí, ale nenápadné a postupné blednutie áno. Zvlášť, ak je stôl na slnečnej strane a blízko okien. Preto nemajte na stole na jednom mieste niečo položené celé mesiace a roky, či už koreničky, alebo prestieranie.

zeus dizajnový drevený stôl

5. Nečistite ho agresívnymi a abrazívnymi prostriedkami

Drevo je zvyčajne povrchovo ošetrené jemným filmom, zloženým aj z niekoľkých vrstiev ochranných prostriedkov. Je dôležité ho zachovať celistvý a neporušený čo najdlhšie. Preto sa vyhnite všetkým agresívnym chemickým prostriedkom.

Nie sú vhodné ani žiadne bielidlá a úplné tabu sú aj abrazívne prostriedky, čiže také, ktoré obsahujú drobné pevné čiastočky. Tie by totiž jemný film poškodili. Dokonca, ak by ste ich použili priamo na drevo, narušili by aj štruktúru vlákien.

Ak teraz váhate, či ozaj zvoliť drevený stôl alebo dosku stola do interiéru, odpoveď je: rozhodne áno. Ale pamätajte, treba k nemu pristupovať citlivo a vedieť sa oň starať. Nikdy však nekupujte jedálenský stôl naslepo. Miestnosť kam, ho plánujete umiestniť, majte dobre zameranú. Počítajte s vysúvaním stoličiek.

V našom Obchodnom centre Styla nájdete nielen krásne jedálenské stoly, ale aj kompletnú ponuku jedálenského nábytku. Navštívte nás a príďte sa presvedčiť!