Top
Otvorené Pondelok až Nedeľa od 10:00 do 20:00
Kde nás nájdete Kde nás nájdete

Kde nás nájdete

Vstup do centra je priamo z parkoviska (1x od Studenej ulice a 1x od kruhového objazdu za budovou) alebo cez 2 interiérové vstupy, ktoré predstavujú priame napojenie na Shopping Palace.


Ako sa k nám dostať Ako sa k nám dostať

Ako sa k nám dostať

Električka č. 4 a autobusové linky: 56, 57, 65, 153, 525

Parkovanie Parkovanie

Parkovanie

Parkovanie možné na vonkajšom parkovisku alebo pod budovou, celkovo je k dispozícii 778 parkovacích miest.

Facebook Facebook
Instagram Instagram
Červené víno, krv, lak na nechty – viete, ako ich odstránite z koberca?

Červené víno, krv, lak na nechty – viete, ako ich odstránite z koberca?

Či už uprednostňujete koberce, alebo podlahy, musíte uznať, že už len pridaním malého koberčeka sa miestnosť stáva útulnejšou a teplejšou. Aby tento pohodový pocit pretrval, mali by ste vedieť, ako vyčistiť niektoré komplikované škvrny. Poradíme vám podľa toho, aký typ koberca máte.

Rozliate víno krvavej farby, prípadne skutočná krv sú postrachom každého, kto má koberec. O to viac, ak je svetlý. Čo určite nerobiť a ako postupovať, aby bol výsledok čo najlepší?

cistenie_kobercov

Červené víno

Ohľadom červeného vína nájdete rôzne, takzvané babské rady. Čo sa však týka soli, na jej účinnosti sa zhodujú aj odborníci. Hneď, ako to bude po vyliatí možné, pokúste sa víno odsať utierkou. Nehýbte ňou do strán, iba pritláčajte postupne od okrajov až ku stredu. Takto aspoň sčasti odsajete vlhkosť, ale hlavnú časť práce za vás urobí soľ.

Vysypte jej toľko, koľko len nájdete a nechajte pôsobiť až do ďalšieho dňa. Soľ nasiakne farbu aj vlhkosť a keď sama uschne, stačí ju vysať. Následne ešte poškodené miesto prepláchnite minerálkou alebo sódou.

Soľ je ideálna hlavne preto, lebo ju má doma zrejme každý. Ak jej akurát v tom momente nemáte dosť, nezúfajte. Pomáha tiež citrónová šťava a dokonca aj biele víno. To pomôže odstrániť červenú farbu a zvyšok už odstránite klasicky, čističom a vodou.

Staršie škvrny od vína

Pokiaľ sa vám nepodarilo zasiahnuť ihneď, sú tu aj spôsoby, ako odstrániť staršiu škvrnu.

Bavlnené či nylonové koberce by ste mali bez poškodenia vyčistiť teplou mydlovou vodou s prídavkom čpavku. Pri vlnených a polyesterových kobercoch skôr funguje už spomínaná citrónová šťava. Niekto dokonca radí nechať na mieste pôsobiť holiacu penu, takže improvizovať sa dá skutočne rôznymi spôsobmi.

Ak ste koberec už dlhšiu dobu nezverili profesionálom, mali by ste tak spraviť. Celoplošné ošetrenie odborníkmi sa odporúča každé dva roky.

Škvrny od krvi

Každý sa časom naučí, že krv sa vždy odstraňuje studenou vodou. Ak ste to nevedeli, odteraz to budete mať na pamäti. Táto zásada platí aj pri kobercoch. Najprv teda miesto opláchnite studenou vodou a ak treba, použite aj trochu saponátu. Pokiaľ krv stále zostáva, tak, ako pri víne, pomôže soľ či slabý roztok čpavku.

Ak chcete použiť silnejšie chemikálie, všímajte si na zložení obsah bielidla, ktoré môže poškodiť farbu koberca. Vždy si to radšej vyskúšajte najprv na skrytom kúsku materiálu, kde nevydarený pokus nebude vidno.

Pri prírodných materiáloch, ako je napríklad aj vlna, si dávajte pozor na množstvo vody. Vlna vodu absorbuje skutočne rýchlo a to by mohlo byť osudné pre kvalitu vášho koberca. Preto sa snažte každú škvrnu najskôr vysušiť a vsiaknuť utierkou, až potom jemne čistiť vodou a prípravkami.

Vyčistenie koberca

Lak na nechty

Ide ho odstrániť acetónom, lenže znova riskujete vyblednutie časti koberca. Preto radšej použite čistý alkohol. No aj v tomto prípade najprv skúšobne potrite zakrytý kúsok koberca, aby ste videli reakciu. Ani tu nechcete nečistotu rozšíriť, takže utierku s trochou alkoholu iba pritláčajte na miesto.

Rovnako potom druhou, čistou utierkou vysajte alkohol, priložte utierku s čistou vodou a následne znova vysajte suchou utierkou. Lak bude preč a koberec nebude nasiaknutý tekutinou. Neaplikujte žiadne čistiace prostriedky priamo na koberec, vždy najprv na utierku, ktorú pritlačíte na škvrnu.

ako vyčistiť koberec

Písané rady znejú niekedy jednoduchšie než reálny proces a niektoré škvrny proste nechcú zmiznúť. Pri takýchto „vytrvalých“ nečistotách ešte môžete vyskúšať aj prostriedok na umývanie okien. Ten by si s tým už mal poradiť. Hlavne majte na pamäti, že čistenie škvrny z koberca je veľakrát dlhodobý proces. Preto si pripravte dostatok trpezlivosti na neustále pritláčanie čistých handričiek.