Top
Otvorené každý deň od 10:00 do 20:00
Kde nás nájdete Kde nás nájdete

Kde nás nájdete

Vstup do centra je priamo z parkoviska (1x od Studenej ulice a 1x od kruhového objazdu za budovou) alebo cez 2 interiérové vstupy, ktoré predstavujú priame napojenie na Shopping Palace.


Ako sa k nám dostať Ako sa k nám dostať

Ako sa k nám dostať

Električka č. 4 a autobusové linky: 56, 57, 65, 153, 525

Parkovanie Parkovanie

Parkovanie

Parkovanie možné na vonkajšom parkovisku alebo pod budovou, celkovo je k dispozícii 778 parkovacích miest.

Facebook Facebook
Instagram Instagram
Svietidlá: čo si zistiť predtým, než vyrazíte do predajne?

Svietidlá: čo si zistiť predtým, než vyrazíte do predajne?

Potrebujete sa zorientovať v predajni so svietidlami? Pri výbere osvetlenia nehrá úlohu iba cena a dizajn. Skôr ako si kúpite svoj vysnívaný luster, mali by ste vedieť aj niečo o jeho parametroch, veľkosti a spotrebe.  

O vzhľade svietidla má každý svoju predstavu už pred vstupom do obchodu. Ale farba a materiál lampy nie sú všetko. Osvetlenie musí predovšetkým plniť svoju funkciu – presvietiť priestor.

Typ osvetlenia výrazne ovplyvní atmosféru v priestore a vplýva aj na zaspávanie a výkon vášho mozgu. Na to, aby ste dokázali kvalitne a správne osvetliť svoj domov, musí mať svetlo správnu veľkosť, adekvátnu svietivosť a nesmie míňať priveľa elektrickej energie.

Akú úlohu má zohrávať svietidlo?

Osvetlenie v miestnosti plní zvyčajne jednu z týchto troch funkcií:

  • hlavný svetelný zdroj,
  • osvetľovanie pracovného priestoru,
  • svetlo na vytváranie atmosféry.

Ak hľadáte lampu, ktorá má byť hlavným zdrojom svetla v celej miestnosti, poobzerajte sa po takej, ktorá je dostatočne veľká a svietivá. Žiarovky vyberajte vo farbe prirodzeného denného svetla.

Lampa na čítanie alebo osvetľovanie pracovného priestoru by mala svietiť jasnejšie ako hlavný zdroj svetla. Túto úlohu výborne plnia napríklad stolové lampy, prípadne bodové LED osvetlenia v kuchyni.

Svetlá na vytváranie atmosféry by mali byť najslabšie a zvyčajne majú minimalistický dizajn. Dekoratívnu úlohu neplnia svojím vzhľadom, ale svietivosťou. Využijete ich pri podsvietení stropu alebo vitrín.

Luster

Veľké svietidlo neznamená viac svetla

Vo všeobecnosti platí, že čím máte väčšiu miestnosť, tým viac svetla potrebujete. Všímajte si, koľko žiaroviek sa dá umiestniť do lampy a aké majú mať parametre. Veľká lampa s jednou žiarovkou nemusí poskytovať dostatočnú svietivosť. A práve tá je dôležitá.

Druhým parametrom, ktorý by vás mal zaujímať sú watty. Na každom svietidle je uvedený maximálny počet wattov, ktorý môže mať namontovaná žiarovka.  Počet wattov predstavuje množstvo elektrickej energie, ktorú bude svietidlo spotrebúvať. Čím menej wattov, tým nižší účet za elektriku.

lampa_styla

Odolnosť proti vode a prachu je dôležitá

Svetlo v blízkosti kuchynských pár, prípadne v kúpeľni, musí spĺňať náročnejšie kritériá. Odolnosť osvetlenia vám prezradí údaj o stupni ochrany krytom (IP krytie). Nájdete ho pod skratkou písmen IP a číselnou hodnotou dvoch cifier.

Čím je číslo vyššie, tým je svietidlo odolnejšie. Svetlá, ktoré môžu byť vystavené vlhkosti by mali mať na štítku minimálne IP 44. Ak sa svetlo bude dostávať do priameho kontaktu s vodou, musí byť krytie aspoň IP 65.

Akú žiarovku do svietidla?

Okrem odolnosti si všímajte aj farbu svetla vo svietidle. Industriálna lampa so žltými žiarovkami nemusí byť tou správnou voľbou hlavného osvetlenia. Farebnú teplotu zistíte podľa čísla v kelvinoch (K) a na trhu zvyčajne nájdete tieto tri typy:

  • Teplá biela (2700 K až 3000 K) je podobná klasickým Edisonovým žiarovkám a produkuje veľmi teplé žlté svetlo. Hodí sa do spální, obývačiek a pekne vyzdvihne farby tmavého dreva.
  • Neutrálna/denná biela (4000 K až 5000 K) žiarovka svieti na bielo, prípadne má mierne modrastý nádych. Hodí sa do kuchýň, kúpeľní a podčiarkuje moderný vzhľad bieleho nábytku a kovu.
  • Studená biela (5000 K až 6000 K) vyžaruje modrasté svetlo a hodí sa na osvetlenie kancelárií alebo do chodieb.

Ľahká údržba a jednotný štýl

V neposlednom rade si všímajte výrobné materiály. Tienidlo z látky sa bude ťažšie udržiavať v čistote ako lampa zo skla alebo kovu. Prírodné materiály sa zvyčajne ošetrujú len prachovkou alebo navlhčenou handričkou.

Svietidlá v miestnosti nemusia byť všetky rovnaké, ale dbajte na to, aby sa vám nemiešali štýly. Najťažšie je zladiť osvetlenie v súčasných moderných obývacích izbách spojených s kuchyňou. Nie je potrebné hneď hľadať interiérového dizajnéra, ale pred nákupom si prezrite zopár riešení takéhoto priestoru na internete.

Veríme, že takto vyzbrojení informáciami už nájdete svietidlo, ktoré bude presne zodpovedať vašim predstavám a požiadavkám. Prípadne si príďte po radu do špecializovaných predajní so svietidlami vo Svete nábytku Styla v Bratislave. Nájdete ich tu hneď niekoľko, napríklad Profisvietidla.sk, Asharia, Merito a mnohé ďalšie.