Top
Otvorené každý deň od 10:00 do 20:00
Kde nás nájdete Kde nás nájdete

Kde nás nájdete

Vstup do centra je priamo z parkoviska (1x od Studenej ulice a 1x od kruhového objazdu za budovou) alebo cez 2 interiérové vstupy, ktoré predstavujú priame napojenie na Shopping Palace.


Ako sa k nám dostať Ako sa k nám dostať

Ako sa k nám dostať

Električka č. 4 a autobusové linky: 56, 57, 65, 153, 525

Parkovanie Parkovanie

Parkovanie

Parkovanie možné na vonkajšom parkovisku alebo pod budovou, celkovo je k dispozícii 778 parkovacích miest.

Facebook Facebook
Instagram Instagram
Záhradný nábytok z ratanu vs umelého ratanu: (s)poznáte rozdiel?

Záhradný nábytok z ratanu vs umelého ratanu: (s)poznáte rozdiel?

Urobili by ste chybu, ak by ste sa s niekým stavili, že z diaľky spoznáte rozdiel. Jedine, že by ste sa spoľahli na fakt, že dnes sa v exteriéri objavuje takmer výlučne záhradný nábytok z umelého ratanu.

Prírodný ratan z exteriéru vytlačili jeho vlastnosti, konkrétne jeho citlivosť voči vonkajším poveternostným podmienkam. Ako jeho imitácia sa používa umelý ratan, ktorý sa naň vizuálne veľmi podobá.

Vôdzka, ako na prvý pohľad rozoznať prírodný ratan od umelého, môže byť farba. Prírodný ratan je zvyčajne používaný vo svojich prirodzených tónoch, podobných drevu či bambusu. Naopak, umelý ratan prevažuje vo farbách, ako je sivá, tmavosivá, čierna, prípadne čisto biela.

Rozdielov medzi nimi je ale viac než dosť. Zameriame sa na ne a poradíme tiež, ako sa o nábytok, či už sa rozhodnete pre prírodný, alebo umelý ratan, postarať. V každom prípade ale platí, že umelý ratan vo vlastnostiach pre exteriér niekoľkokrát predčí pôvodný materiál.

Čo je vlastne prírodný ratan?

Ratan je názov pre lianu s latinským názvom Calamus rotang, ktorá rastie v juhovýchodnej Ázii. Hrúbka popínavých výhonkov, dlhých aj niekoľko desiatok metrov, sa pohybuje približne od jedného do siedmich centimetrov.

Drevité výhonky sú po naparení ohybné a mäkké. To bol dôvod, prečo sa ratan začal používať na výrobu košov, nábytku a rôznych doplnkov. Už vo výrobe sa zvykne impregnovať olejom, ktorý vsiakne a chráni ho. Drobné nerovnosti či nedokonalá farebnosť sú pre tento prírodný produkt typické.

Nábytok z ratanu bol obľúbený najmä v prvej polovici minulého storočia v kolóniách juhovýchodnej Ázie. Ratan ako materiál na výrobu interiérového aj exteriérového nábytku prežil do dnešných čias. Dokáže navodiť príjemnú vidiecku atmosféru. Keďže ide o prírodný materiál, vyžaduje istú údržbu.

Starostlivosť o prírodný ratan

Nábytok z prírodného ratanu je v exteriéri, podobne ako drevo, citlivý na UV žiarenie a poveternostné vplyvy, najmä vlhkosť a vodu. Čistí sa počas teplého a suchého počasia pomocou vlhkej handričky a nechá sa voľne uschnúť, potom sa ošetrí prípravkom určeným priamo na ratan.

Dôležité je jeho umiestnenie v exteriéri. Mal by stáť pod strechou, aby bol chránený pred dažďom. Pred zimou ho odneste na suché miesto, do garáže či dielne. Veľmi sa mu páči v zimnej záhrade.

Záhradný nábytok z umelého ratanu

Pri umelom ratane ide o napodobeninu s množstvom dobrých používateľských vlastností, za podmienky, že siahnete po kvalitnej značke. Ide o umelé vlákna na báze polyetylénu, ktoré sú odolné voči ultrafialovému žiareniu, vode a vôbec poveternostným vplyvom. Nezanechá na ňom stopy ani chlórovaná voda z bazéna alebo opaľovací krém.

Informujte sa u predajcu, či vybraný nábytok vydrží aj mráz. Neraz môže teplota klesnúť poriadne hlboko a umelému ratanu to neublíži. Nábytok z neho, na rozdiel od prírodného ratanu, môžete ponechať vonku celoročne.

Ako udržiavať nábytok z umelého ratanu

Záhradný nábytok z umelého ratanu sa považuje za bezúdržbový, to znamená, že vás nečakajú žiadne opakované nátery ochrannými prostriedkami. Podľa potreby, najneskôr tesne pred zahájením letnej sezóny, povrch očistite mydlovým roztokom mäkkou handričkou alebo kefkou a opláchnite čistou vodou. Väčšie nečistoty odstráni tlakový prúd vody.

Apropo, ekológia. Je to predsa len umelý materiál na kovovej konštrukcii. Ubezpečte sa preto, že výrobok, ktorý kupujete, je recyklovateľný.

Či už sa rozhodnete pre kúpu prírodného, alebo umelého ratanu, zvážte, či sa do exteriéru hodí i materiál konštrukcie. Okrem toho sa pri výbere záhradného nábytku zamerajte aj na veľkosť záhradnej súpravy a jej umiestnenie, farebnosť a prípadne i skladovateľnosť.